kontakt
Biznes plan restauracji to dokument, który ma za zadanie ułatwić proces otwierania lokalu, starannie go rozplanować, a także przekonać inwestorów do wyłożenia kapitału. Jest niezbędny, gdy ubiegasz się o rządowe dofinansowanie na start czy dotację z Unii Europejskiej. Niestety stworzenie dobrego, szczegółowego biznesplanu restauracji jest sztuką. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci napisać taki dokument. 

Od czego zacząć biznes plan restauracji? 

Rozpoczynając tworzenie biznesplanu dla restauracji, zwróć uwagę na wszystkie szczegóły i aspekty związane z funkcjonowaniem Twojego lokalu w przyszłości. Pierwszym krokiem jest stworzenie spisu treści biznesplanu, który będzie stanowił mapę drogową dla Twojego projektu. W Twoim spisie treści powinny znaleźć się punkty, takie jak: 
  1. Wprowadzenie – ogólny zarys pomysłu, który opisuje Twoją restaurację, a także przedstawia jej cele i unikalne cechy. 
  2. Opis produktu – co dokładnie będziesz oferować gościom i dlaczego będzie to wyjątkowe? 
  3. Analiza rynku – to miejsce na opis profilu potencjalnych klientów i wszelkie dane dotyczące konkurencji. Zanim wejdziesz na głęboką wodę, poznaj ofertę, ceny i działania marketingowe lokali z najbliższej okolicy. Twoja konkurencja może działać na wielu płaszczyznach, o której na początku nie myślałeś.
  4. Strategia marki – zadbaj o plan promocji restauracji. Określ, w jaki sposób chcesz trafić do potencjalnych klientów. Być może wykorzystasz działania PRowie? Do Twojej dyspozycji są reklamy w mediach społecznościowych, mapach Google, a także lokalne działania. Wiele restauracji decyduje się na współpracę z influencerami, którzy w zamian za ugoszczenie, zareklamują lokal.
  5. Finanse – opracuj źródła finansowania swojego biznesu, czyli skąd będziesz czerpać środki na start oraz jak planujesz zarabiać pieniądze. Przydadzą się również prognozy finansowe, które obejmują szacowane przychody i koszty na przyszłe lata oraz analizę opłacalności.
  6. Lokalizacja – wszystkie aspekty związane z wynajmowanym lub kupowanym obiektem pod Twoją restaurację, a w tym lokalizacja, wielkość, koszty najmu lub zakupu, dostępność do infrastruktury itp.
Zobacz też: Jak otworzyć pizzerię?

Mała gastronomia – jak zacząć, aby otrzymać dofinansowanie? 

Zależy Ci, aby otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu gastronomicznego z regionalnych programów? W takim razie czeka Cię bardzo dokładne tworzenie biznes planu. Kiedy piszesz taki dokument z myślą o uzyskaniu dotacji, to pamiętaj o szczególnej staranności i precyzji. Wniosek musi być jasno zdefiniowany. Dokładnie opisz najistotniejsze szczegóły dotyczące planowanego przedsięwzięcia.  Wartościowe badania, szczególnie te związane z zagospodarowaniem lokalu, pozwolą Ci udokumentować uzasadnienie projektu. Kluczową rolę odgrywa również analiza finansowa, która powinna jednoznacznie wykazać opłacalność i potencjał sukcesu projektu. Co dodatkowo powinno znaleźć się w biznesplanie restauracji, który trafi w ręce komisji zajmującej się dofinansowaniami? 
  • badania techniczne i organizacyjne, 
  • analiza finansowa, 
  • perspektywy rozwoju, 
  • zgodność z Polityką UE. 
Sprawdź również: ile kosztuje wyposażenie restauracji?

Największe błędy podczas tworzenia biznes planu restauracji 

Każda koncepcja lokalu gastronomicznego zaczyna się od pomysłu, a następnie staje się bogatym w szczegóły biznes planem. Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie działaj bez dokładnie zaplanowanej strategii. Tworząc biznes plan zadbaj o to, aby nie popełnić podstawowych błędów. Oto niektóre z nich: 

Pisanie na kartce 

Twój biznes plan powinien być szczegółowy, dokładny i przejrzysty. Niektórzy przedsiębiorcy tworzą taki dokument na kartce papieru, a wszelkie pomyłki lub zmiany zakreślają. W ten sposób biznes plan jest mało czytelny i podatny na zniszczenia. Pracę nad takim dokumentem rozpocznij przy pomocy komputera. W ten sposób ułatwisz sobie modyfikację treści. Pomocne okażą się również wszelkiego rodzaju tabele. 

Brak aktualizacji 

Jeśli przykładowy biznes plan restauracji stworzyłeś kilka lat temu, to nie możesz zakładać, że wszelkie opłaty lub wynagrodzenia dla usługobiorców w nim uwzględnione będą aktualne. Ekipa remontowa z pewnością nie ma takich samych cen jak trzy lata temu, dlatego pamiętaj, aby zaktualizować swój biznes plan, a dokładnie jego ostateczną wersję, która trafi do inwestorów. 

Brak weryfikacji i korekt prognoz 

Prognozy zawarte w biznes planie powinny być regularnie weryfikowane i korygowane w miarę upływu czasu. Jest to istotne zarówno dla monitorowania postępów w realizacji celów, jak i dostosowania strategii działania do zmieniających się warunków rynkowych.

Biznes plan małej gastronomii – wzór i wsparcie specjalistów 

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy finansowanie projektu zależy od dotacji, sensownym rozwiązaniem jest zaangażowanie firmy specjalizującej się w tworzeniu biznes planów lub zakup gotowego wzoru. Specjaliści pomogą Ci dostosować dokument do indywidualnych potrzeb i wymogów dotyczących uzyskania wsparcia finansowego. Jeśli nie czujesz się na siłach, tworząc swój pierwszy lub kolejny biznes plan to nie ryzykuj i zatrudnij odpowiednią firmę, która wesprze Cię w całym procesie.