kontakt

Otwieranie własnej restauracji może być ekscytującym przedsięwzięciem. Powiedzmy sobie jednak wprost: nie jest to łatwe. Trzeba zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów, a do tego przemyśleć oryginalny koncept czy też wypełnić mnóstwo formalności. Jak otworzyć restaurację krok po kroku? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedź.

Jak otworzyć własną restaurację?

Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

 

Jak otworzyć restaurację? Własny koncept, biznesplan, analiza konkurencji i badanie rynku

Zanim otworzysz własną restaurację, dobrze jest opracować cały jej koncept. Nie ma co ukrywać – konkurencja w tej branży jest naprawdę duża, dlatego będziesz musiał nieco pogłówkować. Powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób Twój lokal może zyskać popularność i z czego ma być znany.

Przemyślany biznesplan powinien opisywać Twoją koncepcję i strategię działania (w tym również strategię marketingową). Co więcej, musi on obejmować analizę konkurencji, rynku oraz grupy docelowej. W jego ramach powinieneś ustalić, co może wyróżniać Twój lokal na tle innych. Przemyśl także, jakie są Twoje słabe i mocne strony oraz jakie widzisz dla siebie szanse i zagrożenia (jest to tzw. analiza SWOT).

 

Jak otworzyć restaurację? Koszty i rodzaje dofinansowania

Zanim uruchomisz swój biznes, musisz wiedzieć, jak dużo będzie Cię on kosztował. Musisz zastanowić się, jaki wydatki będziesz musiał ponieść zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie czasowej. Zastanów się, jak wiele oszczędności będziesz musiał w to „włożyć” i jakie inne opcje finansowania będą możliwe w Twoim przypadku. Przykładowo mogą to być dotacje (m.in. z Unii Europejskiej i Urzędu Pracy), kredyty, prywatni inwestorzy, itd.. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również crowdfunding.

Przy szacowaniu kosztów musisz też przemyśleć, czy będziesz wynajmował, kupował czy też budował konkretną nieruchomość. Warto również zastanowić się nad lokalizacją restauracji (o czym już wspomnieliśmy – jeśli będzie ona usytuowana na obrzeżach miasta, będziesz płacić mniejszy czynsz, ale nie zawita w niej tylu gości, co w środku wielkiej metropolii. Weź pod uwagę także koszty stałe, a więc rachunki, abonamenty, leasingi oraz raty kredytów. Nie mniej istotne są koszty zmienne. To, na przykład, pensje dla zatrudnionych osób czy też ceny produktów do czyszczenia.

Jakie jeszcze koszty mogą mieć dla Ciebie znaczenie? Z pewnością te związane z aranżacją wnętrz czy zużyciem mediów. Musisz też przemyśleć kwoty za marketing (dużo tu zależy od tego, czy wynajmiesz do tego freelancera, większą agencję, czy też będziesz może podejmował takie działania samodzielnie).

Zobacz też: wyposażenie gastronomii

 

Jak otworzyć restaurację? Szukanie idealnego lokalu

Jakie restauracje cieszą się największym zainteresowaniem? Z pewnością te na parterze, które mają duże witryny. Bardzo istotna jest również wspomniana już lokalizacja, ale teraz piszemy o niej w nieco innym kontekście – najlepiej wszak, gdy gastronomia jest usytuowana w pobliżu głównych traktów. Pamiętaj też, aby zawsze negocjować cenę za lokal (o ile go wynajmujesz) i poprosić o zmniejszenie czynszu na czas remontu – dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić.

 

Jak otworzyć restaurację? Rejestracja działalności

Aby otworzyć restaurację, musisz ją oczywiście zarejestrować. Konieczne będzie w tym przypadku wypełnienie formularza CEIDG-1 (wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Wbrew pozorom nie jest to trudne. Możesz to zrobić zarówno elektronicznie, jak i w urzędzie gminy lub miasta.

 

Jak otworzyć restaurację? ZUS, podatki i inne formalności

Niedługo po wykonaniu wyżej wspomnianej czynności konieczne będzie złożenie zgłoszenia do opłacania składek zdrowotnych oraz społecznych. Musisz także wybrać odpowiednią dla siebie formę opodatkowania i zgłosić ją w Urzędzie Skarbowym. Jesteś zobowiązany też do wybrania opisujących Twoją działalność kodów PKD.

Twój lokal musi posiadać zgodę Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Co więcej, w ciągu dwóch tygodni od otworzenia restauracji musisz także dostarczyć powiadomienie do Sanepidu. Twoja restauracja musi też spełniać zarówno warunki techniczne, jak i wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Dlatego musisz Sanepidowi pokazać swój projekt technologiczny, składający się z części opisowej oraz graficznej. Jeśli zamierzasz oferować w swoim lokalu alkohol, musisz zdobyć także stosowną koncesję. Co więcej, Twoja restauracja musi spełniać wytyczne Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej. Powinna być wyposażona w gaśnicę oraz być odpowiednio oznaczona.

 

Jak otworzyć lokal gastronomiczny? Polityka cenowa

Twoja polityka cenowa powinna zależeć od tego, kto ma być Twoim klientem. Przykładowo, jeżeli mają to być studenci czy nastolatki, ceny nie mogą być szczególnie wysokie. Pamiętaj jednak, że dopóki serwowane przez Ciebie posiłki zachwycają swoim smakiem, a personel jest miły i pomocny, dopóty Twoi klienci będą prawdopodobnie chętniej wybierać Twój lokal niż konkurencję, która nie dba o te aspekty.